Rasputin – fascynująca biografia w prezencie

Rasputin – fascynująca biografia w prezencie

Prezent na Dzień Taty z pewnością nie stanowi problemu, jeśli tata jest zapalonym czytelnikiem, kocha historię i dobrą lekturę. W księgarniach można obecnie znaleźć mnóstwo fantastycznych biografii historycznych, które porywają czytelników do innej epoki i pozwalają poznać wiele szczegółów związanych z życiem znanych postaci. Jedną z nich jest rewelacyjnie napisana biografia Grigorija Rasputina, który do tej pory był jedną z najbardziej enigmatycznych postaci rosyjskiej historii i kultury. “Rasputin” Douglasa Smitha odsłania wiele nieznanych dotąd faktów na temat jednego z najsłynniejszych kaznodziei i rzekomych jasnowidzów w historii.

Kim był Rasputin?

Grigorij Rasputin przyszedł na świat w drugiej połowie XIX wieku w niewielkiej rosyjskiej miejscowości Pokrowskoje. Był wychowywany jak wielu chłopów w tamtym okresie. Nie skończył szkoły, pomagał ojcu w furmaństwie i szybko się ożenił. Według starych dokumentów od najmłodszych lat był na bakier z prawem, dopuszczając się kradzieży i zachowując się niestosownie wobec kobiet. Badacze jego niesamowitego życiorysu przypuszczają, że śmierć dziecka dokonała w nim przemiany, za sprawą której zaczął pielgrzymować po całej Rosji i żarliwie się modlić. W ciągu kilku lat chłop, który nie znał manier i charakteryzował prostotą w zachowaniu, stał się wyjątkowo popularny wśród rosyjskich elit. Jednak najważniejszą rodzinę miał poznać dopiero w 1905 roku.

Rasputin na dworze carskim

W 1905 roku Grigorij Rasputin został zaprezentowany na dworze Mikołaja II i carycy Aleksandry. Na podstawie listów oraz artykułów prasowych autor dokładnie prezentuje zwiększającą się liczbę wizyt Rasputina u Romanowów,  a także jego przemianę. Protekcja bogatych rodów oraz przyjaźń z carem i carycą miały odmienić Rasputina na zawsze. Jego manipulacje wykraczały poza sferę duchową i miały realny wpływ na rosyjską politykę, co było coraz mniej tolerowane. W ostatnich latach przed rewolucją bolszewiczką car i caryca byli jedynymi osobami, które wciąż wierzyły, że nie są w stanie przeżyć bez modlitw i przepowiedni Rasputina. Ten jednak nigdy nie powiedział im, że wkrótce zostaną rozstrzelani na rozkaz Lenina, a na gruzach wielkiej Rosji odrodzą się państwa narodowe.