Wciągająca trylogia na Dzień Taty

Wciągająca trylogia na Dzień Taty

Najlepszy prezent na dzień taty powinien zapewnić mu radość i przyjemność, a jeśli można wydłużyć ją na dłuższy czas, to tym lepiej. Taką moc mają książki, a zwłaszcza trylogie składające się z opasłych tomów, w których nie brakuje nietuzinkowych bohaterów, akcji i ciekawostek na różne tematy. Taka właśnie jest fenomenalna i kultowa trylogia “Millenium” Stiega Larssona. 

Trylogia, która podbiła świat

Stieg Larsoon był cenionym szwedzkim dziennikarzem, który zajmował się zjawiskami takimi, jak mizoginizm czy rasizm, jednak dopiero twórczość literacka zapewniła mu rozgłos na całym świecie. Trylogia “Millenium”, na którą składają się części “Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, “Dziewczyna, która igrała z ogniem” oraz “Zamek z piasku, który runął” sprzedała się w milionach egzemplarzy w kilkudziesięciu krajach. W ciągu kilku lat powstały szwedzkie ekranizacje wszystkich części oraz inspirowany powieścią film “Dziewczyna z tatuażem” w reżyserii Davida Finchera. Kiedy autor zmarł przed opublikowaniem czwartej części serii, fani z różnych krajów wysyłali maile do jego żony, aby zgodziła się na wydanie nieukończonej części. Ostatecznie kolejne powieści z serii zostały napisane przez innego pisarza.

O czym opowiada trylogia?

Na kartach powieści czytelnicy mają okazję poznać niesamowitą Lisbeth Salander, która jest aspołeczną dziewczyną z zespołem Aspergera, a przy okazji genialną hakerką. Jej losy łączą się z losami Miakela Blomkvista, uznanego dziennikarza śledczego, który akurat zmaga się z wielkim kryzysem w swojej karierze. Jego artykuł na temat znanego biznesmena został obalony, a zdyskredytowany dziennikarz przyjmuje nietypowe zlecenia od pewnego starszego pana. Chodzi o rozwiązanie zagadki morderstwa sprzed kilkudziesięciu lat. Mikael prowadzi śledztwo wraz z Lisbeth, a  efekcie odkrywają o wiele więcej niż ktokolwiek mógł przypuszczać. W kolejnych częściach czytelnicy będą mieli okazję poznać bliżej Lisbeth i dowiedzieć się, jakie doświadczenia z dzieciństwa doprowadziły ją do miejsca, w którym znajduje się obecnie.